Müslümanlar Bayram Namazı İçin New York'ta Camileri Doldurdu

Rahmet ve bereket ayı olan Ramazan'ı geride bırakan müminler bugün sabah bayram namazı için camilere akın etti. Bayramı dargınların barıştığı, dostlukların tazelendiği, yaşlıların hatırlanıp, çocukların sevindirildiği bir zaman dilimi olarak gören Türk toplumu New Yok'taki camileri doldurdu.

Gurbette bayramı yaşayan Amerikalı Türkler bayram namazı için işyerlerinden izin alarak Bayram gününün erken saatlerinde çocuklarıyla birlikte namaza geldi.

ABD'de ilk camilerinden olan Amerika Müslümanlar Birliği'nde bayram geleneği yine bozulmadı. Sabahın erken saatlerinde camiyi dolduran müminler bayrama ulaşmanın mutluluğunu hep birlikte yaşadı. Bayram namazı öncesinde Amerika Müslümanlar Birliği Başkanı Mustafa Yılmaz tarafından yapılan sohbette bayramın küslüklerin, kırgınlıkların giderilmesi için bir fırsat olduğu vurgulandı.

Namazın ardından birbiriyle bayramlaşmak için sıraya geçen Müslümanlar uzun bir halka oluşturdu. İmam başta olmak üzere büyükler birbiriyle sarıldı, küçükler el öptü.

Bayramlaşmanın ardından Amerika Müslümanlar Birliği tarafından hazırlanan kahvaltıya geçildi. Bir aydır sabah kahvaltısı yapmayan cemaat için hazırlanan kahvaltı ikram edildi. Çaylar eşliğinde uzun süredir birbirini görmeyen insanlar bayramı fırsat bilerek hasret giderdi. 

Bayram, Eyüp Sultan Camii'nde de Coşku İle Başladı

Sabahın ilk ışıklarından itibaren 7'den yetmişe birçok müslümanın akın akın geldiği caminin 4 katı da doldu. Asıl heyecan bayram namazından sonra yaşandı. yapılan bayramlaşmalarda tanıdık tanımadık herkes bir biriyle kucaklaşarak bayramını kutladı. Tanımadığı kimselerden bayram harçlığı alan çocukların keyfi ise görülmeye değerdi.

Bayram namazının ardından kısa bir vaaz veren New York Din Hizmetleri Ataşesi Süleyman Duman, ''Ramazan ayı boyunca Allah için aç ve susuz kaldık, yalandan uzak kaldık, insanlara sempati gösterdik, saygı duyduk. Ramazan sadece aç ve susuz kalmak değil, ahlaken de güzelleşmektir'' dedi.

Bayram namazına katılan New York Başkonsolosu Levent Bilgen de Türk vatandaşları ile bayramlaştı. Bilgen, ''Ramazan Bayramı'nızı kutluyorum. Umarım bayramı, aileleriniz ve çocuklarınızla birlikte huzur içinde geçirirsiniz'' dileklerinde bulundu.

more news

USA Life

more news

Local News

more news

Find Us

Upcoming Events

Donate

Classfields

Yellowpages

Newsletter

Subscribe to our Newsletter and stay tuned.